Tip#004: Žádné klacky pod nohy při odhlášení newsletteru

Udržet za každou cenu. Co nejvíc znepříjemnit odhlášení. V nejlepším případě je úplně zakázat.  Nebo vyhrožovat sankcí za porušením domluvených podmínek. Vynalézavost mezi rozesílači newsletterů nezná v tomto směru hranic.

Jenže… i kdybyste se postavili na hlavu, nemáte jako rozesílači šanci. Ve vztahu vy – adresát newsletteru jste to vy, kdo vždycky tahá za kratší konec lana. Není žádná možnost, jak komukoli překazit odhlášení newsletteru, když jej odhlásit chce. Když ho nepustíte dobrovolně,  odejde po zlém. Kliknout na Spam ve schránce umí dneska fakt už každý. A každé kliknutí na Spam = problém s reputací. Vaší i vaší domény.

Jak to dělat a jak ne?

  • Klikněte a odhlaste další zprávy. Větička na viditelné místě. Odhlášení bez zbytečných cavyků, bez nutnosti něco řešit nebo vyplňovat.  Řešení, za které vás budou mít  (bývalí) odběratelé rádi. A „mít rád“ není v tomhle případě málo. To, že člověk odhlásí newsletter, ještě neznamená, že se loučíte úplně. Možná nemá čas sledovat e–maily, ale chce vás sledovat na Twitteru nebo Facebooku. Pořád mu chcete házet klacky pod nohy?
  • Další zprávy odhlásíte tak, že na tuto zprávu odepíšete s předmětem NE. Sice podle práva, ale hodně nepohodlný způsob. Pro obě strany. Zrovna dneska mi s tímto způsobem odhlašování přišel newsletter z Baumaxu. Každopádně – je to  malý klacek pod nohy, ale pořád  klacek.
  • Newsletter odhlásíte tak, že se přihlásíte do svého účtu na našem webu a upravíte svoje nastavení. Na cílové stránce pak většinou následuje „Pokud jste zapomněli heslo ke svému účtu, nechte si poslat nové.“  Klacek, který málokdo překročí,  protože „Označit jako spam“ je 1 000× jednodušší způsob, jak říct NE.

Jasně, mně se to mluví, ale co má třeba dělat e-shop v případě, že nabídne za souhlas se zasíláním newsletteru slevu a ti, kdo se přihlásí a slevu využijí, se v prvním newsletteru odhlásí (mimochodem, nic výjimečného)?

Co dělat, proberu někdy příště. Co (například) nedělat, je na obrázku.

codelat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>